GENEL SORULAR

Hangi şehirlerde hizmet veriyorsunuz?
Chicago (Illinois), Miami (Florida), Hackensack (New Jersey) ve New York (New York) olmak üzere ABD’nin dört önemli şehrinde hizmet vermekteyiz.


Bu şehirlerin dışında istediğimiz bir yerde hizmet veriyor musunuz?
Bu şehirlerin dışında hizmet vermemiz mümkün olmakla birlikte; gerek altyapısal konular, gerekse hizmet verdiğimiz şehirlerdeki tecrübemiz sebebiyle tercihinizi bu 4 şehirden yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


Referanslarınız ile görüşebilir miyiz?
Evet. Amacımız bizimle çalışma kararınız öncesi bilinçli ve içinize sinerek bir karar vermeniz. Bu nedenle, sözleşme aşamasında bizimle çalışmış 3 ailenin iletişim bilgisini paylaşıyoruz. Onlarda bir süre önce sizinle aynı soru ve endişeler ile bizimle tanışmışlardı. Genel ve bizimle çalışma deneyimlerini memnuniyetle paylaşacaklarına emin olabilirsiniz.


Amerika’da bulunduğum süre içinde sizlere kolaylıkla ulaşabilecek miyim, her türlü soru veya sorunda destek veriyor musunuz?
Elbette. Bir hizmet firması ile çalışmanızın faydası ve önemi budur. Amacımız, ailenizden hem Amerika’da bulunanların rahatlığı, hem de yanınızda olmayanların güvenli ellerde olduğunuzu bilerek içlerinin rahatlığı.


Vize almamıza yardımcı oluyor musunuz?
Hayır. Sadece vizesi olan aileler ile veya vize alındıktan sonra birlikte çalışıyoruz.


Basında artık doğum ile vatandaşlık verilmeyeceği söyleniyor. Doğru mu?
Hayır. Şu an kesinlikle böyle bir kanun değişikliği yok. Söylentiden ibarettir. Bu konuda ülke meclisine bir yasa değişikliği teklifi bile sunulmamıştır.

DOKTOR VE HASTANE

Çalıştığınız doktorlar Türk mü?
Çalıştığımız şehre göre değişmekle birlikte, genelde Amerikalı. Sadece New York / New Jersey bölgesindeki doktorlarımız Türk.


Muayenelerimden ne bekliyorum?
Her randevulu muayenenizde, doktor yardımcısı şikayet ve olası kaygılarınızı öğrenir, tansiyon ve ağırlığınızı ölçüp, kayıt eder. Doktor, bebeğin suyu, gelişimini kontrol eder, bebeğin kalp atışını dinleyip, rahim büyüklüğü ölçümü ile gerekli görüldüğü takdirde laboratuar testleri uygulanır.


Doktorum herhangi bir nedenden dolayı doğumun olduğu gün ve/veya saat uygun olmadığı takdirde ne olacak?
Seçilen doktorlarımızın tümü kendisini yedekleyen bir ekip arkadaşı ile çalışmaktadır. Ekip arkadaşı kişisel veya beklenmedik durumlarda doktorunuzun doğuma katılamadığı zamanlar için devreye girer. Doktorunuzun uygun olamadığı bir durumda ekip arkadaşı nöbetçi olmak zorundadır ve doğumunuza bu doktor girer.


Hastanede kalınan oda özel ve tek kişilik mi?
Evet. Odanız sadece siz, bebeğiniz ve refakatçi için özel odadır. Çalıştığımız hiçbir hastanede odanızı bir başkası ile paylaşmıyor olmazsınız. New York’ta bazı hastanelerde odanın paylaşıldığını biliyoruz, ancak, bizim çalıştığımız hiçbir hastane için böyle bir durum söz konusu değildir.


Doğum sonrası ne kadar hastanede kalınıyor?
Normal doğum sonrası 24 saat, sezaryen olduğu takdirde 48 saat.

HAMİLELİK VE DOĞUM

Tüp bebek yolu ile hamilelik durumu için neler söyleyebilirsiniz?
Tüp bebek yöntemi ile hamile kalan anne adaylarını Amerika’da devralan doğum doktoru, MFM doktoru ile birlikte takip ediyor. Anne adayları gelişlerinden itibaren aynı zamanda risk doktoru muayenesi ve NST testine giriyor. Bu da ek test ücretlerinin paket fiyatına eklenmesi demektir. Test sayısına göre fiyata ekleniyor. Bunun dışında, başka çok özel bir durum veya bakım gerektirmiyor.


En baştan sezaryen doğum isteyebilir miyim?
Evet. Sezaryen doğum istemeniz durumunda fark sözleşmenize ekleniyor.

SEYAHAT

Hamileliğimin kaçıncı haftasına kadar uçuş yapmamda sakınca yok?
Normalde 36. haftayı geçirmeyecek şekilde herhangi bir zaman gidebilirsiniz. Hamileliğinizin 36. haftasına kadar okyanus aşırı uçuş yapmanızda teknik bir sakınca yoktur. Bu süreden sonrasında havacılık kanunlarına göre uçuşa izin verilmez.


Tavsiye edilen geliş zamanlaması nedir?
Tavsiyemiz, 33. – 34. haftada gelişin en uygun olduğudur. Bu da, toplamda 2 ay kalış süresi demektir.


Doğumdan ne kadar süre sonra geri dönebilirim?
Bebeğiniz 2 haftalık iken ülkenize dönebilirsiniz. Kolaydır ve tıbben bir sakıncası yoktur. 10 gün içinde dönen pek çok aile de oldu; bebek sağlıklı olduğu sürece, bebek için herhangi bir sakınca yoktur.


Türkiye’den gelirken yanımda yiyecek getirebilir miyim?
Evet. Sadece çiğ et türü yiyecekler ve taze sebze-meyve ABD gümrük kurallarına göre getirilmesi yasaktır. Bu tanım dışında her tür yiyecek maddesi girişinde sorun yoktur. Bu konuda, herhangi bir sorunuz olduğunda bize danışabilirsiniz.

KONAKLAMA

Konutların doktor ve hastaneye yakınlığı nedir?
Tüm seçip sunduğumuz konutların bir özelliği de doktor ve hastaneye yakınlığı, araç ile (trafiğe göre) 10-15 dakikalık mesafede olması.


Konutlarda ben ve eşim dışında gelecek kişiler için kalabilecek oda mevcut mu?
Konutlarımız 1 ve 2 yatak odalı olup, çoğunda açılabilir kanepe mevcuttur. Olmadığı durumda ilave taşınabilen / katlanabilen yatak sunuyoruz. Sadece -bazı- konutlarda kişi sayısı önceden bildirilmesi gerekmektedir.


Konutlarda çamaşır makinesi, ütü masası var mı?
Sahibinden kiralanan bazı konutlarda çamaşır makinesi olmayabiliyor. Bu tür bir dairelerde aynı bina içinde mutlaka çamaşır makinelerinin olduğu ayrılmış bir bölüm vardır. Kendi deterjanınız ile ortak makineler kullanılıyor. Ütü ve ütü masası hepsinde var.


Konutlarda Türk tv kanalları var mı?
Yok. Ancak, tüm konutlarda hızlı internet dahildir. Sevdiğiniz programları internet üzerinden takip edebilirsiniz.

SÖZLEŞME

Ülkeye girişte sorun yaşarsak ve geri gönderilirsek sözleşmenin yaptırımı nedir?
Bu durumda sadece sözleşme sırasında ödediğiniz %20 lik kısım yanar. Bunun sebebi de, adınıza yaptığımız masraflar ve yasal yükümlülüklerdir. Geri kalan kısımdan sorumlu değilsiniz.


Ödeme ve zamanlaması nasıl?
Toplam miktarın %20 ‘si anlaşma yapıldıktan sonra Türkiye’de ödenir. Kalan miktar Amerika’da bulunduğunuz dönemde olacak şekilde, varışınızı takip eden ilk hafta %40 ve doğuma 3 hafta kala %40 ödenecektir.


Ülkede kalış süremin sözleşmedeki süreyi geçmesi durumunda yöntem ve mali yükümlülüğüm nedir?
Evinizde kalış sürenizi uzatma talebinizi tarafımıza yazılı (e-posta ile) bildirmeniz yeterli olacaktir. Bununla ilgili ilave masraf, kaldığınız konuta göre değişebilmekle birlikte, genelde fazla kalış sürenize göre 30 güne orantılı olarak hesaplanır.

DOĞUM SONRASI İŞLEMLER

Doğum yaptıktan ne kadar süre sonra bebeğim vatandaşlığa başvurabilir?
Doğumu izleyen hafta içinde doğumla ilgili evraklar ile başvuru yapılır ve pasaport işlemleri tamamlanır.


Doğumdan sonra pasaportun çıkmasını beklemek zorunda mıyım?
Evet. Ancak, Amerika-Dogum olarak size 10 gün içinde bebeğinizin pasaportu ile dönüş garantisi veriyoruz.


Eşim doğum sonrası gelemezse veya pasaport başvurusu sırasında dönmüş olursa?
Babanın gelmemesi veya gelememesi durumunda vekalet gerekir. Doğum öncesinde babanın geliş veya kalış durumunu önceden sizden öğreniyoruz. Vekalet gerekmesi durumunda, gerekli bilgi ve belgeleri önceden göndererek, aileyi yönlendiriyor, zamanı geldiğinde işlemleri sorunsuz bir şekilde tamamlıyoruz.

ABD'DE YAŞAM

Normalde bir aylık yaşam masrafı ne olur?
Tipik günlük yaşam için iki kişinin ayırması gereken miktar $1500-2000 civarındadır. Bunu rahatça yapılan market alışverişi, ulaşım, gün içi kafe-lokanta harcaması şeklindedir. Akşam dışarıda yeme gibi harcamalar değişken olabileceğinden günlük harcamaya dahil edilmemiştir.


Amerika’da toplu taşımın hatta pek çok yerde taksinin bile olmadığını duydum. Araba kiralamama gerek var mı?
Doğru. ABD’nin genelinde bir noktaya gitmek için araç gereklidir. Ülkenin çok büyük bir genelinde araca bağımlılık kaçınılmaz bir gerçek, aynı zamanda ciddi bir maliyettir.Bu kaldığınız süre içinde yaşayış kalite ve keyfini de önemli ölçüde etkiler. Bu yüzdendir ki, Amerika’da doğum hizmeti verdiğimiz 3 nokta yaya olarak yaşayabileceğiniz ve aynı zamanda toplu taşım ve taksi seçeneklerinin olduğu büyük şehirler olarak seçilmiştir.

DİĞER SORULAR

Ben ve refakatçim yeterli derecede ingilizce bilmiyoruz. Hastanede bu konuda nasıl iletişim kurabileceğiz?
Bu durumda olan ilk ve tek kişi siz değilsiniz. Aynı zamanda tercüman olan sizden sorumlu mihmandarınız hastaneye girdiğiniz gün tüm işlemlerinizi yaptıracak, gerekli bilgi ve tercümeler için yardımcı olacaktır. Ayrıca, çıkış gününüze kadar her gün, günde 3-4 saat arası bizzat hastanede bulunarak, her konuda bilgilendirilmeniz için destek verdiğimiz gibi, 24 saat telefon ile uzaktan da tercüme ve destek sağlıyoruz.


Yanımızda küçük yaşta diğer çocuğumuzla gelirsek, kaldığımız süre içinde okul veya yuva ayarlanmasına yardımcı oluyor musunuz?
Evet. Kalacağınız konut yakınlarında yuva mevcut çocuğunuzu tam gün veya yarım günlük programlara yazdırabilirsiniz. Ailenin tesisi görüp incelemesinden sonra ve yer olduğu takdirde kayıt yapılıyor. Çocuğun sağlık raporu alınması gerekiyor. Bunun için yakındaki bir klinikte muayene olup almanıza yardımcı oluyoruz.


Sünnet istenirse yapılabilir mi?
Evet. Hastane ücreti dahil, doktor ücreti eklenir.


Türk vatandaşı değilim ama bir Türk ile evliyim. Amerika’da doğum yapabilir miyim?
Evet. Amerika’ya giriş için şu anki vatandaşlığınız ve mevcut pasaportunuza verilmiş Amerika vizeniz yeterli. Kendi ülkeniz veya başka bir ülkede ikamet, yasal medeni durumunuzun bebeğin ABD vatandaşlığı kazanması için hiçbir önemi yoktur. Önemli  olan ABD’ye girişiniz ve bebeğin burada doğmasıdır. Çocuğunuz Amerika’da doğduğu an Amerika vatandaşıdır.


Medicaid kartı çıkarmam konusunda hizmetiniz var mı?
Hayır. Bu konuda tavrımız kesin. Çünkü Medicaid muhtaç insanlar için ayrılmış bir fon ve yardım uygulamasıdır. Bunu suistimal edecek bir çalışma içinde bulunmamız söz konusu değildir.


Doğan çocuğumdan dolayı ben de vatandaşlıktan yararlanabiliyor muyum?
Göçmenlik yasası gereği Amerika’da doğan her Amerikan vatandaşı, Amerikan vatandaşı olmayan ebeveynleri için 21 yaşını doldurduğu tarih itibari ile göçmenlik işlemleri için başvuruda bulunabilir.


FARKLI DURUMLAR

Ülkeye giriş yapamadığım takdirde ödeme sorumluluğum ne olacak?
Sizin adınıza o tarihe kadar yapılan tüm masraf ve yasal taahhütler dışında kalan tüm ödemeniz 15 gün içinde iade edilir.


Ek tıbbi masraflar olması durumunda?
Çalıştığımız hastaneler ile olan yakın ilişkilerimiz nedeniyle, olası ek tıbbi ve hastane masraflarının indirimi konusunda da size danışmanlık ve destek sunuyoruz. Bunun için, önce sizden aldığımız yetki ile sizin adınıza hastane mali işler bölümü ile görüşüyoruz. Yaptığımız pazarlık sonucu çıkan ödeme miktarını mümkün olan en alt seviyede olmasını sağlıyoruz.


Doğum sonrası bebek kuvözde kalmak zorunda kalırsa masrafı ne olur?
Öncelikle, bakım ve her durumun göstereceği değişiklikler nedeniyle, tıbbi konularda gerçekleşmemiş durumlar için net bir şey söylemek gerçekçi ve doğru olmaz. Bakım sırasında gerekebilecek çok farklı durumlar, tedaviler, uygulamalar olabileceği için, bunların fiyatlandırmayı etkiler. Net bir rakam veremesek de bir fikir vermeye çalışabiliriz. Bu işi yaptığımız son 3+ yıl içerisinde, özel bakıma ihtiyaç duyan 2 bebek / durum oldu. İkisi de Chicago’daki doğumlarda oldu. En çok çalıştığımız Chicago’daki hastane için bir günlük masraf ortalaması $3bin buldu. Ancak, hastanenin çıkardığı faturaları müşterilerimizden aldığımız temsil hakkı (vekaletname) ile onların adına hastane yönetimi ile pazarlık yapıp bu rakamı %70 düşürebilme (yaklaşık %30 kadarını ödenmesi) özelliğimiz ve hizmetimiz var.


Bebek beklenenden daha geç tarihte doğarsa, kaldığımız konutu uzatabilir miyiz?
Bu çoğu zaman mümkündür. Eğer profesyonel konut firmasında kalıyorsanız, dönüş tarihinizin 15 gün öncesine kadar uzatma önceliğiniz var. Şahıstan kiralanan bir daire ise çıkış tarihiniz sonrasında kiralanmadı ise, kalmaya devam edebilirsiniz.


Bebek erken doğarsa, dönüşümüzü erkene alabilir miyiz?
Evet.

Hangi şehirlerde hizmet veriyorsunuz?

Chicago (Illinois), Miami (Florida), Hackensack (New Jersey) ve New York (New York) olmak üzere ABD’nin dört önemli şehrinde hizmet vermekteyiz.


Bu şehirlerin dışında istediğimiz bir yerde hizmet veriyor musunuz?

Bu şehirlerin dışında hizmet vermemiz mümkün olmakla birlikte; gerek altyapısal konular, gerekse hizmet verdiğimiz şehirlerdeki tecrübemiz sebebiyle tercihinizi bu 4 şehirden yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


Referanslarınız ile görüşebilir miyiz?

Evet. Amacımız bizimle çalışma kararınız öncesi bilinçli ve içinize sinerek bir karar vermeniz. Bu nedenle, sözleşme aşamasında bizimle çalışmış 3 ailenin iletişim bilgisini paylaşıyoruz. Onlarda bir süre önce sizinle aynı soru ve endişeler ile bizimle tanışmışlardı. Genel ve bizimle çalışma deneyimlerini memnuniyetle paylaşacaklarına emin olabilirsiniz.


Amerika’da bulunduğum süre içinde sizlere kolaylıkla ulaşabilecek miyim, her türlü soru veya sorunda destek veriyor musunuz?

Elbette. Bir hizmet firması ile çalışmanızın faydası ve önemi budur. Amacımız, ailenizden hem Amerika’da bulunanların rahatlığı, hem de yanınızda olmayanların güvenli ellerde olduğunuzu bilerek içlerinin rahatlığı.


Vize almamıza yardımcı oluyor musunuz?

Hayır. Sadece vizesi olan aileler ile veya vize alındıktan sonra birlikte çalışıyoruz.


Basında artık doğum ile vatandaşlık verilmeyeceği söyleniyor. Doğru mu?

Hayır. Şu an kesinlikle böyle bir kanun değişikliği yok. Söylentiden ibarettir. Bu konuda ülke meclisine bir yasa değişikliği teklifi bile sunulmamıştır.

Çalıştığınız doktorlar Türk mü?
Çalıştığımız şehre göre değişmekle birlikte, genelde Amerikalı. Sadece New York / New Jersey bölgesindeki doktorlarımız Türk.


Muayenelerimden ne bekliyorum?
Her randevulu muayenenizde, doktor yardımcısı şikayet ve olası kaygılarınızı öğrenir, tansiyon ve ağırlığınızı ölçüp, kayıt eder. Doktor, bebeğin suyu, gelişimini kontrol eder, bebeğin kalp atışını dinleyip, rahim büyüklüğü ölçümü ile gerekli görüldüğü takdirde laboratuar testleri uygulanır.


Doktorum herhangi bir nedenden dolayı doğumun olduğu gün ve/veya saat uygun olmadığı takdirde ne olacak?
Seçilen doktorlarımızın tümü kendisini yedekleyen bir ekip arkadaşı ile çalışmaktadır. Ekip arkadaşı kişisel veya beklenmedik durumlarda doktorunuzun doğuma katılamadığı zamanlar için devreye girer. Doktorunuzun uygun olamadığı bir durumda ekip arkadaşı nöbetçi olmak zorundadır ve doğumunuza bu doktor girer.


Hastanede kalınan oda özel ve tek kişilik mi?
Evet. Odanız sadece siz, bebeğiniz ve refakatçi için özel odadır. Çalıştığımız hiçbir hastanede odanızı bir başkası ile paylaşmıyor olmazsınız. New York’ta bazı hastanelerde odanın paylaşıldığını biliyoruz, ancak, bizim çalıştığımız hiçbir hastane için böyle bir durum söz konusu değildir.


Doğum sonrası ne kadar hastanede kalınıyor?
Normal doğum sonrası 24 saat, sezaryen olduğu takdirde 48 saat.

Tüp bebek yolu ile hamilelik durumu için neler söyleyebilirsiniz?
Tüp bebek yöntemi ile hamile kalan anne adaylarını Amerika’da devralan doğum doktoru, MFM doktoru ile birlikte takip ediyor. Anne adayları gelişlerinden itibaren aynı zamanda risk doktoru muayenesi ve NST testine giriyor. Bu da ek test ücretlerinin paket fiyatına eklenmesi demektir. Test sayısına göre fiyata ekleniyor. Bunun dışında, başka çok özel bir durum veya bakım gerektirmiyor.


En baştan sezaryen doğum isteyebilir miyim?
Evet. Sezaryen doğum istemeniz durumunda fark sözleşmenize ekleniyor.

Hamileliğimin kaçıncı haftasına kadar uçuş yapmamda sakınca yok?
Normalde 36. haftayı geçirmeyecek şekilde herhangi bir zaman gidebilirsiniz. Hamileliğinizin 36. haftasına kadar okyanus aşırı uçuş yapmanızda teknik bir sakınca yoktur. Bu süreden sonrasında havacılık kanunlarına göre uçuşa izin verilmez.


Tavsiye edilen geliş zamanlaması nedir?
Tavsiyemiz, 33. – 34. haftada gelişin en uygun olduğudur. Bu da, toplamda 2 ay kalış süresi demektir.


Doğumdan ne kadar süre sonra geri dönebilirim?
Bebeğiniz 2 haftalık iken ülkenize dönebilirsiniz. Kolaydır ve tıbben bir sakıncası yoktur. 10 gün içinde dönen pek çok aile de oldu; bebek sağlıklı olduğu sürece, bebek için herhangi bir sakınca yoktur.


Türkiye’den gelirken yanımda yiyecek getirebilir miyim?
Evet. Sadece çiğ et türü yiyecekler ve taze sebze-meyve ABD gümrük kurallarına göre getirilmesi yasaktır. Bu tanım dışında her tür yiyecek maddesi girişinde sorun yoktur. Bu konuda, herhangi bir sorunuz olduğunda bize danışabilirsiniz.

Konutların doktor ve hastaneye yakınlığı nedir?
Tüm seçip sunduğumuz konutların bir özelliği de doktor ve hastaneye yakınlığı, araç ile (trafiğe göre) 10-15 dakikalık mesafede olması.


Konutlarda ben ve eşim dışında gelecek kişiler için kalabilecek oda mevcut mu?
Konutlarımız 1 ve 2 yatak odalı olup, çoğunda açılabilir kanepe mevcuttur. Olmadığı durumda ilave taşınabilen / katlanabilen yatak sunuyoruz. Sadece -bazı- konutlarda kişi sayısı önceden bildirilmesi gerekmektedir.


Konutlarda çamaşır makinesi, ütü masası var mı?
Sahibinden kiralanan bazı konutlarda çamaşır makinesi olmayabiliyor. Bu tür bir dairelerde aynı bina içinde mutlaka çamaşır makinelerinin olduğu ayrılmış bir bölüm vardır. Kendi deterjanınız ile ortak makineler kullanılıyor. Ütü ve ütü masası hepsinde var.


Konutlarda Türk tv kanalları var mı?
Yok. Ancak, tüm konutlarda hızlı internet dahildir. Sevdiğiniz programları internet üzerinden takip edebilirsiniz.

Ülkeye girişte sorun yaşarsak ve geri gönderilirsek sözleşmenin yaptırımı nedir?
Bu durumda sadece sözleşme sırasında ödediğiniz %20 lik kısım yanar. Bunun sebebi de, adınıza yaptığımız masraflar ve yasal yükümlülüklerdir. Geri kalan kısımdan sorumlu değilsiniz.


Ödeme ve zamanlaması nasıl?
Toplam miktarın %20 ‘si anlaşma yapıldıktan sonra Türkiye’de ödenir. Kalan miktar Amerika’da bulunduğunuz dönemde olacak şekilde, varışınızı takip eden ilk hafta %40 ve doğuma 3 hafta kala %40 ödenecektir.


Ülkede kalış süremin sözleşmedeki süreyi geçmesi durumunda yöntem ve mali yükümlülüğüm nedir?
Evinizde kalış sürenizi uzatma talebinizi tarafımıza yazılı (e-posta ile) bildirmeniz yeterli olacaktir. Bununla ilgili ilave masraf, kaldığınız konuta göre değişebilmekle birlikte, genelde fazla kalış sürenize göre 30 güne orantılı olarak hesaplanır.

Doğum yaptıktan ne kadar süre sonra bebeğim vatandaşlığa başvurabilir?
Doğumu izleyen hafta içinde doğumla ilgili evraklar ile başvuru yapılır ve pasaport işlemleri tamamlanır.


Doğumdan sonra pasaportun çıkmasını beklemek zorunda mıyım?
Evet. Ancak, Amerika-Dogum olarak size 10 gün içinde bebeğinizin pasaportu ile dönüş garantisi veriyoruz.


Eşim doğum sonrası gelemezse veya pasaport başvurusu sırasında dönmüş olursa?
Babanın gelmemesi veya gelememesi durumunda vekalet gerekir. Doğum öncesinde babanın geliş veya kalış durumunu önceden sizden öğreniyoruz. Vekalet gerekmesi durumunda, gerekli bilgi ve belgeleri önceden göndererek, aileyi yönlendiriyor, zamanı geldiğinde işlemleri sorunsuz bir şekilde tamamlıyoruz.

Normalde bir aylık yaşam masrafı ne olur?
Tipik günlük yaşam için iki kişinin ayırması gereken miktar $1500-2000 civarındadır. Bunu rahatça yapılan market alışverişi, ulaşım, gün içi kafe-lokanta harcaması şeklindedir. Akşam dışarıda yeme gibi harcamalar değişken olabileceğinden günlük harcamaya dahil edilmemiştir.


Amerika’da toplu taşımın hatta pek çok yerde taksinin bile olmadığını duydum. Araba kiralamama gerek var mı?
Doğru. ABD’nin genelinde bir noktaya gitmek için araç gereklidir. Ülkenin çok büyük bir genelinde araca bağımlılık kaçınılmaz bir gerçek, aynı zamanda ciddi bir maliyettir.Bu kaldığınız süre içinde yaşayış kalite ve keyfini de önemli ölçüde etkiler. Bu yüzdendir ki, Amerika’da doğum hizmeti verdiğimiz 3 nokta yaya olarak yaşayabileceğiniz ve aynı zamanda toplu taşım ve taksi seçeneklerinin olduğu büyük şehirler olarak seçilmiştir.

Ben ve refakatçim yeterli derecede ingilizce bilmiyoruz. Hastanede bu konuda nasıl iletişim kurabileceğiz?
Bu durumda olan ilk ve tek kişi siz değilsiniz. Aynı zamanda tercüman olan sizden sorumlu mihmandarınız hastaneye girdiğiniz gün tüm işlemlerinizi yaptıracak, gerekli bilgi ve tercümeler için yardımcı olacaktır. Ayrıca, çıkış gününüze kadar her gün, günde 3-4 saat arası bizzat hastanede bulunarak, her konuda bilgilendirilmeniz için destek verdiğimiz gibi, 24 saat telefon ile uzaktan da tercüme ve destek sağlıyoruz.


Yanımızda küçük yaşta diğer çocuğumuzla gelirsek, kaldığımız süre içinde okul veya yuva ayarlanmasına yardımcı oluyor musunuz?
Evet. Kalacağınız konut yakınlarında yuva mevcut çocuğunuzu tam gün veya yarım günlük programlara yazdırabilirsiniz. Ailenin tesisi görüp incelemesinden sonra ve yer olduğu takdirde kayıt yapılıyor. Çocuğun sağlık raporu alınması gerekiyor. Bunun için yakındaki bir klinikte muayene olup almanıza yardımcı oluyoruz.


Sünnet istenirse yapılabilir mi?
Evet. Hastane ücreti dahil, doktor ücreti eklenir.


Türk vatandaşı değilim ama bir Türk ile evliyim. Amerika’da doğum yapabilir miyim?
Evet. Amerika’ya giriş için şu anki vatandaşlığınız ve mevcut pasaportunuza verilmiş Amerika vizeniz yeterli. Kendi ülkeniz veya başka bir ülkede ikamet, yasal medeni durumunuzun bebeğin ABD vatandaşlığı kazanması için hiçbir önemi yoktur. Önemli  olan ABD’ye girişiniz ve bebeğin burada doğmasıdır. Çocuğunuz Amerika’da doğduğu an Amerika vatandaşıdır.


Medicaid kartı çıkarmam konusunda hizmetiniz var mı?
Hayır. Bu konuda tavrımız kesin. Çünkü Medicaid muhtaç insanlar için ayrılmış bir fon ve yardım uygulamasıdır. Bunu suistimal edecek bir çalışma içinde bulunmamız söz konusu değildir.


Doğan çocuğumdan dolayı ben de vatandaşlıktan yararlanabiliyor muyum?
Göçmenlik yasası gereği Amerika’da doğan her Amerikan vatandaşı, Amerikan vatandaşı olmayan ebeveynleri için 21 yaşını doldurduğu tarih itibari ile göçmenlik işlemleri için başvuruda bulunabilir.


Ülkeye giriş yapamadığım takdirde ödeme sorumluluğum ne olacak?
Sizin adınıza o tarihe kadar yapılan tüm masraf ve yasal taahhütler dışında kalan tüm ödemeniz 15 gün içinde iade edilir.


Ek tıbbi masraflar olması durumunda?
Çalıştığımız hastaneler ile olan yakın ilişkilerimiz nedeniyle, olası ek tıbbi ve hastane masraflarının indirimi konusunda da size danışmanlık ve destek sunuyoruz. Bunun için, önce sizden aldığımız yetki ile sizin adınıza hastane mali işler bölümü ile görüşüyoruz. Yaptığımız pazarlık sonucu çıkan ödeme miktarını mümkün olan en alt seviyede olmasını sağlıyoruz.


Doğum sonrası bebek kuvözde kalmak zorunda kalırsa masrafı ne olur?
Öncelikle, bakım ve her durumun göstereceği değişiklikler nedeniyle, tıbbi konularda gerçekleşmemiş durumlar için net bir şey söylemek gerçekçi ve doğru olmaz. Bakım sırasında gerekebilecek çok farklı durumlar, tedaviler, uygulamalar olabileceği için, bunların fiyatlandırmayı etkiler. Net bir rakam veremesek de bir fikir vermeye çalışabiliriz. Bu işi yaptığımız son 3+ yıl içerisinde, özel bakıma ihtiyaç duyan 2 bebek / durum oldu. İkisi de Chicago’daki doğumlarda oldu. En çok çalıştığımız Chicago’daki hastane için bir günlük masraf ortalaması $3bin buldu. Ancak, hastanenin çıkardığı faturaları müşterilerimizden aldığımız temsil hakkı (vekaletname) ile onların adına hastane yönetimi ile pazarlık yapıp bu rakamı %70 düşürebilme (yaklaşık %30 kadarını ödenmesi) özelliğimiz ve hizmetimiz var.


Bebek beklenenden daha geç tarihte doğarsa, kaldığımız konutu uzatabilir miyiz?
Bu çoğu zaman mümkündür. Eğer profesyonel konut firmasında kalıyorsanız, dönüş tarihinizin 15 gün öncesine kadar uzatma önceliğiniz var. Şahıstan kiralanan bir daire ise çıkış tarihiniz sonrasında kiralanmadı ise, kalmaya devam edebilirsiniz.


Bebek erken doğarsa, dönüşümüzü erkene alabilir miyiz?
Evet.