Amerika'da doğumun faydaları nelerdir?

ABD vatandaşlığının temel avantajlarını aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Öte yandan, başka bir kültür ve dile açık olmanın kişiye katacağı geniş görüş açısı ve hayat içerisinde sunacağı çeşitli fırsatlar ölçülemez ancak mutlak bir avantajdır.

Gerek ABD gerekse başka bir ülkenin vatandaşlığı olsun, çifte vatandaşlık bir insan hayatında çarpan etkisi yapabilecek potansiyele sahiptir.

ABD Vatandaşlık Hakkı

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren ABD vatandaşıdır ve bu hak ömür boyu sürer.

ABD’nde süresiz yaşama ve çalışma hakkına sahip olur. Bunun anlamı, bir ABD vatandaşı olarak dilediği zaman ABD’ye yerleşebilir, dilediği kadar yaşayabilir.

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri çifte vatandaşlık hakkını elde eder. Her iki ülkenin de sosyal ve ekonomik imkanlarına ulaşma imkanına sahip olur.


Eğitim Olanakları

Çocuğunuz eğitim hayatı süresince hem Türkiye hem de ABD’de birçok imkana sahip olur.

Vatandaşı olarak çocuğunuz ilk ve orta eğitimde devlet okullarında ücretsiz okuma sahiptir. Yüksek öğrenimde ise, okul ücretini Amerikan vatandaşlarına uygulanan seviyede öder. Ayrıca, devlet kredi ve burslarından faydalanabilir.

Türkiye’deki eğitiminde, yabancı uyruklu öğrencilere sağlanan kontenjan ayrıcalıklardan faydalanabilir.


Meslek Fırsatları

Yabancıların ABD’de çalışabilmesi için bir Amerikan işvereninden kabul alması ve göçmenlik idaresi tarafından çalışma izni alması gerekmektedir. Çocuğunuzun Amerikan vatandaşı olması bu engeli ortadan kaldırır.

Gerek ünivesite eğitimi sonrası gerekse hayatının herhangi bir döneminde ABD içinde iş deneyimi veya çalışmak için bir yasal iznine gerek duymadan çalışabilir. Böyle bir imkan kişinin meslek hayatına önemli derecede fayda sağlayacaktır.

Ayrıca, Amerikan vatandaşlığı ABD dışındaki birçok ülkede çalışmak için de önemli bir avantaj sağlamaktadır.


Vizesiz Seyahat Rahatlığı

Amerika’da doğum yapmanın gelecek için en önemli avantajlarından birisi de çocuğunuzun ABD pasaportuna sahip olacak olmasıdır.

ABD vatandaşları farklı ülkelere vizesiz giriş bakımından dünyanın en ayrıcalıklı vatandaşlarındandır. 2017 yılı rakamları ile dünya genelinde 174 farklı ülkeye vizesiz girebilmektedirler.

Gerek ABD ve Kanada’nın gerekse Avrupa Schengen bölgesi ülkelerinin Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahiplerine vize uygulaması bulunmaktadır. ABD pasaportu ile çocuğunuz bu ülkeler dahil dünya genelinde birçok ülkeye vizesiz ve sınırsız giriş hakkına sahip olacaktır.